Basit Bir Jest

| 18 Ağustos 2009

Herkes mükemmel olabilir… çünkü herkes hizmet edebilir. Hizmet edebilmek için üniversite bitirmeniz gerekmiyor. Hizmet edebilmek için özne ve yüklem arasındaki uyumu da düşünmeniz gerekmiyor. Sadece zarafetle örülü bir yüreğe ihtiyacınız var ve de sevginin yarattığı bir ruha.

Martin Luther King, Jr.

Mark okuldan eve giderken, önündeki çocuğun ayağı takılmış ve elinde taşımaya çalıştığı kitapları, iki yeleği, beyzbol sopasını, eldivenini ve kasetçalarını düşürmüştü. Mark eğildi ve çocuğun düşürdüklerini toplamasına yardımcı oldu. Aynı yöne doğru gittiklerinden, bir bölümünü taşımasına da yardımcı oldu. Yürürlerken çocuğun adının Bili olduğunu, video oyunlarından, beyzbolden ve tarihten çok zevk aldığını öğrenmişti. Başka birçok konuda sorunları vardı. Kız arkadaşından da yeni ayrılmıştı.

Evlerinin önüne geldiklerinde Bili Mark’ı Coca Cola içmeye ve televizyon izlemeye davet etmişti. Öğleden sonra sohbetle geçmiş, hoş bir öğleden sonra olmuştu. Daha sonra da Mark eve gitmişti. Okulda görüşmeye devam etmişler, bir ya da iki
kere birlikte yemeğe çıkmışlardı. Daha sonra her ikisi de ortaokuldan mezun olmuşlardı. Bir şekilde kendilerini aynı lisede bulmuşlar ve birkaç kere görüşmüşlerdi. Sonunda, mezuniyet yılı gelip çatmıştı. Mezuniyetten üç hafta kadar önce, Bili Mark’a onunla konuşmak istediğini söylemişti.

Bili, öncelikle yıllar önce karşılaştıkları günü hatırlattı. “O gün neden o kadar çok şeyi elimde taşımaya çalıştığımı hiç düşündün mü?” diye sordu. “Okuldaki dolabımı boşaltmıştım. Arkamdan kimseye dağınıklığımı göstermek istemiyordum. Uzun zamandır annemin uyku ilaçlarını biriktiriyordum. Eve gidince intihar edecektim. Oysa seninle gülüp eğlenip, hoş vakit geçirdikten sonra kendimi öldürürsem, o ve onun gibi anları bir daha yakalayamayacağımı düşündüm. Gördüğün gibi Mark, o gün benim kitaplarımı toplamama yardım ederek esasında daha fazlasını yapmıştın. Hayatımı kurtarmıştın.”

Kitabın Adı:T.S.Ç Yüreğinizi Isıtacak Öyküler

Kitabın Yazarı:Jack Canfield / Mark Victor Hansen

Yayın Evi:HYB Yayıncılık

Category: Hayatın İçinden

About the Author ()

Comments are closed.