Burada Olamazmı?

| 21 Ağustos 2009

Ayakta kalabilmek için günde dört kez kucaklanmaya ihtiyacımız var. Basarılar elde edebilmek için günde sekiz kere kucaklanmaya ihtiyacımız var. Büyümek içinse günde on iki kere kucaklanmaya ihtiyacımız var.

Virginia Satir

Verdiğimiz seminerlerde ve düzenlediğimiz toplantılarda insanlara birbirlerini kucaklamaları gerektiğini öğretir dururuz. Çoğu insan, “Benim çalıştığım yerde kimseyi kucaklayamazsınız.” diyerek yanıt verir. Emin misiniz?

Aşağıda seminerlerimizden birine devam etmiş bir kişiden gelen mektubu yayımlıyoruz.

Sevgili Jack,

Bugüne biraz garip bir ruh haliyle başladım. Arkadaşım Rosalind yolda beni durdurdu ve bugün birilerini kucaklayıp kucaklamadığımı sordu. Birşeyler geveledim. Sonra da hafta boyunca olup bitenleri ve kucaklamaları düşündüm. Seminer sırasında bize dağıttığınız olayı nasıl sıcak tutacağımızla ilgili kâğıdı buldum. Kucaklamayla ilgili bölüme gelince çakıldım kaldım, çünkü çalıştığım yerde insanları kucaklamayı hayal bile edemezdim.

O günü kucaklama günü ilân ettim ve öncelikle müşterilerimizi kucaklamaya başladım. İnsanların nasıl sevindiklerini anlatamam. Hatta bir yüksek lisans öğrencisi bankonun üzerine çıktı ve dans etmeye başladı. Bazıları geri geldiler ve daha fazla kucak istediler. Birbirleriyle hiç konuşmadan yürüyen iki “Xerox” fotokopi makinesi tamircisi şaşkına uğradılar. Birden bire konuşmaya ve gülmeye başladılar.

Wharton İş İdaresi Okulunda kim var, kim yok kucaklamıştım. Sabah hissettiğim tuhaflık artı fiziksel ağrım uçup gitmişti. Bu kadar uzun bir mektup yazdığım için özür dilerim, ama ne yapayım çok heyecanlıydım. En önemlisi de bir ara benim bankomun önünde tam on kişi birbirini kucaklıyordu. Bunun olduğuna inanamıyorum.
Sevgiler, Pamela Rogers

Not: Eve gelirken 37. Caddede bir polisi kucakladım. Polis, “Aman Tanrım, polisleri genelde kimse kucaklamaz. Üzerime bir şey fırlatmak istemediğinden emin misin?” dedi.

Seminer katılımcılarından bir diğeri de kucaklamayla ilgili olarak aşağıdaki yazıyı yollamıştı:

Kucaklamak, sağlığın habercisi. Bağışıklık sistemine yardımcı oluyor; insanı sağlıklı kılıyor; depresyonu çözüyor; stresi azaltıyor; uykusuzluğa deva oluyor; canlandırıyor; gençleştiriyor ve hiçbir yan etkisi yok. Kucaklamak mucizevi bir ilaç.

Kucaklamak oldukça doğal. Organik; suni katkı maddesi içermiyor, yüzde yüz katkısız.

Kucaklamak kusursuz. Pil takmanız gerekmiyor; ek parçaya da gerek yok; düzenli “check-up” gerektirmiyor; az enerji harcanıyor; enerjiden tasarruf ettiriyor; enflasyona karşı dayanıklı; yağ yapmıyor; aylık taksitlere gerek kalmıyor; sigorta gerektirmiyor; hırsızlara karşı korunmalı; vergiden muaf; kire karşı dayanıklı ve en önemlisi anında geri ödenebiliyor.

Kaynak Bilinmiyor

Yazan:Jack Canfield

Kitabın Adı:T.S.Ç Yüreğinizi Isıtacak Öyküler

Kitabın Yazarı:Jack Canfield / Mark Victor Hansen

Yayın Evi:HYB Yayıncılık

Category: Hayatın İçinden

About the Author ()

Comments are closed.