En Özel İhtiyaç

| 15 Ağustos 2009

Yaşlı kara kedimiz günde en az bir kere içimizden birine çok özel bir ihtiyacı varmışçasına yaklaşır. Karnının doyurulması veya dışarıya salıverilmek değildir ihtiyaç duyduğu. Onun isteği oldukça farklı bir şeydir.

Eğer kucağınızı açarsanız, hemen zıplar. Açmazsanız, açana kadar öyle miskin miskin yüzünüze bakar. Kucağınıza zıpladıktan sonra, sırtını, alnını- okşamanızı ve ona ne kadar güzel bir kedi olduğunu söylemenizi bekler. Daha sonra rahat oturabilmek için kucağınıza yerleşmeye çalışır. Mırlamaya başlar. Gözlerini açar, büyük bir hayranlıkla size bakar ve gözlerini hafifçe kırparak size ne kadar güvendiğini gösterir.

Bir müddet sonra yavaş yavaş sakinleşir. Eğer her şeyin yolunda olduğunu hissederse, uykuya dalmak için kucağınızda kalmayı tercih eder. Ama o anda hoplayıp işlerinin peşine düşebilir. Her iki durum da normaldir.

Kızımız bunu “Kara kedimiz mırlamak istiyor” şeklinde yorumluyor.

Yuvamızda bu ihtiyacı hisseden sadece kara kedimiz değil: Ben de, karım da bunun ihtiyacını duyuyoruz. Bunun herhangi bir yaşla alâkalı olduğunu düşünüyorum. Ben, hem ebeveyn, hem de öğretmen olarak bunu gençlere yakın görüyorum; kucaklaşmaya, sıcak bir kucağa, ellerinin tutulmasına ihtiyaç duyar gençler. Birşeyler yolunda gitmediğinden, birşeyler yapılması gerektiğinden değil, böyle olması gerektiğinden.

Bütün çocuklar için yapmak istediğim şeyler var. Öncelikle şunu yapabilirim: Bütün çocuklara günde en az bir kere kedi gibi mırlamaları garantisini vermek istiyorum.

Çocuklar da aynen kediler gibi mırlamaya ihtiyaç duyarlar.

Yazan:Fred T. Wilhelms

Kitabın Adı:T.S.Ç Yüreğinizi Isıtacak Öyküler

Kitabın Yazarı:Jack Canfield / Mark Victor Hansen

Yayın Evi:HYB Yayıncılık

Category: Hayatın İçinden

About the Author ()

Comments are closed.