EMGU CV Kurulumu

| 17 Aralık 2014 | 4 Comments

Merhaba arkadaşlar. Daha önceleri sizlere EMGU CV ile IP kamera iletişimi hakkında bir çalışma yapacağımı duyurmuştum. Ancak bu ilk yazımda EMGU CV’nin nereden indirileceğini ve bilgisayarımıza nasıl yükleneceğini sizlere anlatmak istiyorum. Dilerseniz öncelikle EMGU CV’nin ne olduğuna kısaca bir bakalım.

EMGU CV Visual Basic, C#, VC++ ve IronPython gibi uygulama geliştirme platformları için hazırlanmış görüntü işleme kütüphaneleridir. Fakat EMGU aslında OPENCV’den türetilmiştir. Yani aslında C/C++ için hazırlanmış olan metodları kullanmaktayız. Kısaca dil yönelimini anlatmak gerekirse C => C++ => C# şeklinde bir düzeni olduğunu söyleyebiliriz. EmguCV ile Visual Studio IDE’si üzerinde çeşitli görüntü işleme yazılımları hazırlanabildiği gibi, çeşitli kameralarla iletişim kurabilir, yüz tanımlama yazılımları hazırlayabilir, kamera yayınları üzerinde hareket tespit(motion detection), panaromik görüntü birleştirme, kameralardan video kaydı yapabilir ve kayıtlı videoları oynatabilen uygulamalar hazırlayabiliriz. Aynı zamanda yüz tanımlama üzerine de uygulamalar geliştirebiliriz. Tabi ki yüz tanımlama tahmin edebileceğiniz gibi biraz alengirli bir konuya girmektedir. Şimdi gelin EMGUCV kütüphanelerimizi nasıl edineceğimizi adım adım takip edelim.

01
1 – Öncelikle EMGUCV indirme adresine gitmemiz gerekiyor. Bunun için doğrudan bir adresimiz olmasına rağmen her zaman için EMGUCV’nin kendisine ait olan ana sayfayı ziyaret etmemiz bizim için faydalı olacaktır. http://www.emgu.com/

02

2 – Ana sayfamıza önemle bize belirtilen bir husus olduğunu gözden kaçırmamanız için ben bunu dile getirmek istiyorum.  Yeniden dağıtılabilir C++ kütüphanelerinin bilgisayarınızda yüklenmiş olması gerekmektedir. Aksi halde yazılımınızı derlediğinizde hata mesajı ile karşılaşmanız kaçınılmazdır.

03

Neyse ki indireceğimiz paketin içerisinde ihtiyacımız olan kütüphanelerin kurulum dosyaları da bulunmaktadır. Bu kütüphaneleri de oradan kurup yükleyebiliriz. Bu konuyu ilerleyen safhalarda
belirteceğim.  Devam edelim..

Adsız

3 – Sol taraftaki menüde SourceForge linkine tıklıyoruz.   Açılan sayfamızda da EmguCV için https://sourceforge.net sunucularında açılmış olan alana yönlendiriliyoruz. https://sourceforge.net/projects/emgucv/

08                4 – SourceForge’nin Emgu sayfasından Download Linkimize tıklıyoruz ve kısa bir süre bekledikten sonra indirmemizin otomatik olarak başladığını ve dosyamızın nereye kaydedileceğinin sorulduğunu görüyoruz.

09 10

5 – Dosyamızı kaydedeceğimiz yeri seçtikten sonra indirme sürecini başlatıp bitmesini bekliyoruz.11

6 – İndirme işlemimiz bittikten sonra  kurulum dosyamızın lokasyonunu açarak kurulum işlemini başlatıyoruz.

13

7 – Kurulum işlemimizde herhangi bir değişiklik yapma ihtiyacı duyarsak(Yüklemenin nereye yapılacağı gibi…) bu aşamalarda gereken değişiklikleri yapabiliriz. Ancak buna ihtiyaç duymadığımızı var sayarsak her aşamada ileri düğmesine tıklayarak devam ediyoruz.

14

8 – Bu aşamada kütüphanelerimizin yükleneceği klasörü seçiyoruz. Daha sonra bu kütüphaneleri Visual Studio ortamına entegre edeceğiz.

15

16

9 – Kütüphanelerimiz ile beraber yüklenecekleri seçiyoruz. Bunların arasında kaynak kodları, kütüphane kullanımına ait örnekler de bulunmaktadır.

17

18

10 – İşte bu aşamada Visual Studiomuz için kullanacağımız Debugger aracını yükleyip yüklemek istemediğimizi soruyor. Bu soruların hepsini evet diye yanıtlayalım.

19

11 – Bu noktada kurulumumuz bitmiş bulunuyor. Şimdi kütüphanelerimizi kurmuş olduğumuz lokasyona giderek dosyalarımızı inceleyelim.

2021 22

12 – Daha önceden bahsetmiş olduğum C++ yeniden dağıtılabilir paketlerini aşağıda görüyoruz. Bunları da bilgisayarımıza yükledikten sonra yükleme açısından bir eksiğimiz kalmadığını söyleyebilirim.

23

13 – Bu ekran görüntüsünde işaretli alanlardaki kütüphaneleri Visual Studio da uygulamalarımızı geliştirirken kullanacağız.

24

Arkadaşlar görüldüğü üzere oldukça kolay bir kurulumu olan EMGUCV’nin kullanımının da pratik olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.  Kurulum için anlatacaklarımız şimdilik bu kadar arkadaşlar. Bir sonraki yazımda ufak bir örnek proje ile EMGUCV kullanmaya başlayacağız.

Herkese kolay gelsin…

Tags: , , , ,

Category: C#, Programlama

About the Author ()

Comments (4)

Trackback URL | Comments RSS Feed

 1. Aslan TEKİN dedi ki:

  emgu kurulumunu tamamladım. Merakla örnek bekliyorum. Tabi, otomasyon projemizle ilgili olarak… Ellerine sağlık, Teşekkür ederim.
  aslantekin

 2. Nurgül Ak dedi ki:

  EmguCv’nin bu sürümünü kullanmak ücretli midir?
  Emeğinize sağlık. Teşekkürler.

 3. Faruk KAKŞİ dedi ki:

  Hayır ücretsizdir.

 4. Hosting dedi ki:

  Derleyici olarak GNU GCC compileri sectigim zaman mingw yi derleyici olarak secmis oluyorum,dogrumu anlad?m acaba. opencv nin degisik isletim sistemleri ve derleyicilere kurulumu ile ilgili kaynak kitap tavsiye edebilirmisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Connect with Facebook