Uzay Sebzeleri Dünyayı Doyuracak

| 31 Temmuz 2009

Çinli bilim adamları meyve ve sebzelerin boyutlarını büyütmek üzere uzay teknolojilerinden faydalanıyorlar.

Çin’in uzaya gönderdiği uydularda yetiştirilen tohumlar Dünya’ya dönüşte yeryüzüne dikiliyor. Tohumlar uzayda, yerçekimsizlik ve kozmik radyasyon gibi çeşitli zorluklar ile mücadele etmeyi öğreniyor. Uzayda geçirdikleri zaman sebzelere olumlu yansıyor ve büyüklükleri, görünüşleri ve besin değerleri ile dünyalı sebzeleri geride bırakıyor.

Çinliler her ne kadar uzay şartlarının sebze tohumları üzerinde ne gibi bir mutasyon uyguladığını bilmediklerini söyleseler de domatesin içindeki faydalı beta karotennin %27 arttığı tesbit edildi.

Uzayda yetişen tohumdan çıkan pamuk 2 metreye yakın büyüyor ve çok daha esnek oluyor. Çin firmaları tohumlarını uzaya göndermek için 45 bin dolar para ödüyor. Gaye daha çok insanı doyurmak ve soyu tükenen bitkileri yeniden canlandırmak.

Alternatif tıbbın en gelişmiş ülkesi Çin, şimdiye dek 3 binden fazla bitkiyi uzayda yeninden türetmeyi başardı. Uzay meyvelerinin gelecekte manavlardaki yerini alması için öncelikle laboratuarda yan etkilerinin denenmesi gerekiyor.

Tags: , , ,

Category: Bilimsel

About the Author ()

Comments are closed.