Denizin Altında 230 bin Canlı!

| 31 Temmuz 2009

Gensus of Marine Life adlı organizasyon tarafından 4 yıl önce başlatılan program uyarınca, dünyadaki bütün denizler incelenerek yeni deniz canlı türleri belirleniyor.

10 yıllık program kapsamında şimdiye kadar yüzlerce yeni ürün bulundu. Geçmişte en iyi taranmış denizler dahil bütün dünya sularında sürdürülen çalışmalara 70 ülkeden binden fazla bilim adamı katılıyor. Uluslararası projenin başkanı Frederick Grassle, canlı türü boyutlarının küçüldükçe sayının arttığını ve yeni incelemelerde giderek daha ufak türlere rastlandığını ifade ediyor.

Uzmanlara göre dünya denizlerinde 20 bin çeşit balık yaşıyor, ancak asıl çeşitlilik mikroskobik düzeyde. 2010’a kadar sürecek proje çerçevesinde bilim adamları mikroskobik organizmalara inildiğinde toplamda 1.98 milyon canlı türünün tesbit edileceğini öngörüyorlar. Ayrıca Guam kıyılarında görülen goby balığının karides türleriyle birlikte yaşadığı tesbit edildi.

Karides saklanmaları için kumda oyuk kazarken, balıkda gözcülük yapıyor. Daha sonra ikiside oyuğun içine giriyor. Keşfedilen basit hayat formlarının genetik kodlarının incelenmesiyse okyanuslardaki canlıların oluşumu hakkında devrim niteliğinde ip uçları verecek.

Tags: , , ,

Category: Bilimsel

About the Author ()

Comments are closed.