Yavrusunu Yutan Kurbağa

| 31 Temmuz 2009

Bir dişi hayvanın yavrularını yuttuğunu duysanız, herhalde onun ne kadar vahşi olduğunu düşünürdünüz. Halbuki Avustralya’da yaşayan bir tür kurbağa, yavrularını vahşiliğinden değil, merhametinden yutmaktadır.

Rheobatrachus silus adı verilen kurbağanın yumurtadan çıkmak üzere olan yavrularını yutma sebebi, onların emniyetli şekilde gelişmesini sağlamaktır. Acaba anne kurbağanın midesine inen yavrular mide tarafından hazmedilmeyecek mi? Elbette hayır! Çünkü bütün kahinatta görülen ilahi rahmet bu yavruları da ihmal etmeyecektir.

Yeni doğan aciz yavrulara anında süt yetiştirerek merhametini gösteren zat, mideye inen yavruları hazmetmemesi için de kurbağanın midesindeki sindirim faaliyetini durdurur. Dişi kurbağanın daha önce midesine doldurduğu gıda maddeleri bağırsağa iner ve midenin şekliyle yapısı tamamen değişerek yavrular için sıcak ve emniyetli bir beşik suretine girer. Oburluğuyla tanınan bu kurbağanın iştahı aynı rahmet sahibi tarafından tamamen kesilecek ve kuluçka devresi tamamlanıncaya kadar hayvan tam 2 ay aç kalacaktır. Kuluçkanın ileri safhasında mide büyüyerek akciğere dayanır. Ve onun faaliyetinin durmasına sebep olur. Ancak ilahi rahmet burada da imdada yetişir ve akciğerleri devreden çıkan kurbağa, derisi vasıtasıyla nefes almaya başlar. Yumurtadan çıkan kurbağalar daha sonra yemek borusundan tırmanır ve anne kurbağanın ağzından aşağı atlayarak gün ışığına çıkarlar. Mide, yavruların tamamen çıkmasından tam 8 gün sonra normal haline gelir; vazifesini yerine getiren kurbağa yiyip içmeye başlar.

Avustralya’nın Adelade Üniversitesinden zoolog Michael J. Tyler ile yardımcısı David Cater tarafından ortaya çıkarılan bu esrarengiz hadise, fizyoloji olarak bilinen bilim dalını alt üst etmiştir. İlim adamları ülserin tedavisinde yeni umut olarak gördükleri bu olağan üstü olayın nasıl gerçekleştiğini ve midedeki faaliyetin nasıl durdurulduğunu aramakla meşguller.

Tags: , , , ,

Category: Bilimsel

About the Author ()

Comments are closed.