Satılık Köpek Yavruları

| 15 Ağustos 2009

Dükkân sahibi, dükkânının kapısına “Satılık Köpek Yavruları” yazısını astı. Böyle ilânlar genellikle çocukların dikkatini çeker diye düşünmeye kalmadan küçük bir erkek çocuğu belirdi. “Köpekleri kaç liraya satıyorsunuz?” diye bir soru yöneltti.

Dükkân sahibi, “Otuz dolarla elli dolar arası” yanıtını verdi.

Küçük çocuk elini cebine attı ve bozuklarını çıkardı, “iki dolar otuz yedi sent param var. Köpeklere şöyle bir bakabilir miyim?”

Dükkân sahibi gülümsedi. Islık çalınca kulübeden dışarı bir bayan çıktı, ardından da şeker mi şeker beş kürk yumağı, içlerinden biri bariz bir şekilde diğerlerinin gerisinde kalıyordu. Küçük çocuk ayağı seken köpek yavrusunu işaret edip, “Bu yavrucuğun nesi var?” diye sordu.

Dükkân sahibi veterinerin yavrucuğu muayene ettiğini ve kalça kemiğinde bir sorun bulduğunu açıkladı. Maalesef hep topallayacaktı. Küçük çocuk “Ben bu yavruyu almak istiyorum.” dedi heyecan içinde.

Dükkân sahibi, “Yo, hayır onu satın almak istiyor olamazsın. Eğer gerçekten onu istiyorsan, o zaman para vermene gerek yok.” dedi.

Küçük çocuğun üzüntüsü yüzünden okunuyordu. Dükkân sahibinin gözlerine dik dik baktıktan sonra parmağını dükkân sabibinin gözüne sokacak gibi konuşmaya başladı; “Onu bana parasız vermenizi istemiyorum. Bu da diğer yavrular kadar satın almaya değecek bir köpek. Parası neyse ödeyeceğim. Size şimdi iki dolar otuz yedi sent vereceğim. Sonra da parası neyse onu tamamlayana kadar her ay elli sent getireceğim.”

Dükkân sahibi hâlâ “Bu yavruyu almak istiyor olamazsın. Hiçbir zaman koşamayacak, zıplayamayacak ve diğer yavrular gibi seninle oynamayacak.” diyordu.

Küçük çocuk o anda pantolonun paçasını sıvadı ve demir bir çubukla desteklenmiş sakat bacağını gösterdi. Dükkân sahibine baktı ve “Ben de koşamıyorum. Bu yavrunun onu anlayacak birine ihtiyacı olacak!” dedi.

Yazan:Dan Clark Weathering the Storm

Kitabın Adı:T.S.Ç Yüreğinizi Isıtacak Öyküler

Kitabın Yazarı:Jack Canfield / Mark Victor Hansen

Yayın Evi:HYB Yayıncılık

Tags:

Category: Hayatın İçinden

About the Author ()

Comments are closed.