Torbalı Kadın

| 15 Ağustos 2009

Beşinci Caddedeki postanede yatar kalkardı. Ankesörlü telefonların bulunduğu salondaki yattığı yere girmeden önce onun kokusunu alırdım. Kir içindeki kıyafetlerine çiş kokusu sinmişti. Bir tane bile sağlam diş kalmamış ağzından ise çürük kokusu yayılırdı.

Artık evsizleri dışarı atabilmek için postaneyi saat altıda kapatıyorlar. Kendi kendisiyle konuşarak bir köşeye kıvrılıyor. Ağzı asılı kalmışçasına açık kalırken, kokusu hafif rüzgârla havaya karışıyor.

Bir Şükran günü fazlasıyla yemeğimiz artmıştı. Yemeği paketledim, herkesden özür diledim ve arabayı alıp alelacele Beşinci Caddeye doğru yola koyuldum.

Dondurucu bir geceydi. Caddede yapraklar uçuşuyordu. Dışarıda bir Allah’ın kulu yoktu. Birkaç şanssız insan dışında herkes sıcak yuvasına çekilmişti. Onu nerede bulabileceğimi biliyordum.

Her zaman olduğu gibi giyinmişti. Yazları bile böyle giyinirdi. Yaşlı, eğilmiş vücudunu saklamak için üstünü başını yünlü kumaşlarla sarmalardı. Soğuk elleri alışveriş çantasını tutuyordu. Postanenin yanındaki çocuk bahçesinin önündeki bahçe demirlerine sırtını vermiş oturuyordu. “Rüzgârdan korunaklı bir yer niye seçmedi acaba?” diye düşündüm. Öyle çılgındı ki bir kapı girişine sinip korunmak aklına gelmemişti.

Arabamı sağa çektim, pencereyi indirdim ve “Anacığım… lütfen…”. Birdenbire ‘”Anacığım” dediğim için kendi kendime şaşırdım. Ama anlayamadığım bir şekilde aynen bir anne gibiydi.

Yine “Anacığım, sana biraz yemek getirdim. Hindi ve elmalı tart yemek ister misin?” diye seslendim.

Yaşlı kadın bana baktı ve oynayan iki ön dişinin arasından gayet açık ve farkedilir bir şekilde bana “Teşekkür ederim. Ama şu anda çok tokum. Neden gerçekten ihtiyacı olan birine götürmüyorsun?” Söyledikleri gayet açıktı ve tavrı oldukça kibardı. Ben oradan ayrılırken başı önüne düştü.

Yazan:Bobbie Probstein

Kitabın Adı:T.S.Ç Yüreğinizi Isıtacak Öyküler

Kitabın Yazarı:Jack Canfield / Mark Victor Hansen

Yayın Evi:HYB Yayıncılık

Tags:

Category: Hayatın İçinden

About the Author ()

Comments are closed.