PHP – İki Farklı Database’i Kullanma

| 19 Mart 2017 | 0 Comments

Merhaba arkadaşlar; PHP ile ilgili olan bu ilk makalemde sizlerle aynı anda iki database(veritabanı)i nasıl kullanabileceğiniz konusunda çalışmayı uygun gördüm. Umarım sizler için katkı sağlayıcı olur.
Öncelikle şunu söylemem gerekir ki, burada anlatacağımız konu php mysql komutları kullanılarak hazırlanmış olacaktır. Kaldı ki mysql komutlarının kullanılması artık tavsiye edilmemektedir. Ancak bir yerden başlamak gerek, bu sebeple bu makale ile ilk önce sizlere mysql komutlarını kullanarak iki ayrı veritabanına aynı anda nasıl bağlanacağınızı anlatacağım.
Öncelikle iki ayrı dosya oluşturalım. Biri bağlantı ayarlarımızın olacağı “baglanti.php” diğeri ise sorgu ve ekran çıktısı alacağımız “index.php” dosyası… bu dosyaları localhost üzerinde açtığım ddb klasöründe tutacağım.

Şimdi iki farklı database oluşturarak devam edelim. Öncelikle “deneme1” adında bir veritabanı (utf8_turkish_ci)oluşturup içerisinde “kullanicilar” adında bir tablo oluşturuyorum ve iki satır ekliyorum.

Şimdi ikinci veritabanımızı “deneme2” adıyla oluşturalım(utf8_turkish_ci) ve içerisinde “oyuncular” adında bir tablo açarak iki satırda oraya ekleyelim…

Buradan sonrası sizin de tahmin edeceğiniz gibi artık tamamen yazacağımız kodlarla alakalı olacak… Bağlantı dosyamızı açıyoruz ve aşağıdaki eklemelerimizi yapıyoruz.

Bu işlem tamamlandıktan sonra sorgumuzu yapıp çıktımızı alacağımız “index.php” dosyasının kodlarına geçelim.

Kodlarımızı yazıp dosyaları kaydettikten sonra, tarayıcımızla sayfamızı çağırdığımızda alacağımız çıktının aşağıdaki gibi olması gerekiyor.

Eğer siz de benzer bir sonuç aldıysanız; Tebrikler! Mysql komutlarını kullanarak iki ayrı database üzerindeki farklı tablolardan verileri çektiniz demektir. Yöntem içerisindeki yordamları arttırarak daha fazla database üzerinde de işlem yapabilirsiniz. Lakin bir kez daha belirtmekte fayda görüyorum. Mysql komutları artık tavsiye edilmemektedir. Bu sebepledir ki bir sonraki yazımda inşallah sizlere mysqli ile bunu nasıl yapacağınızı anlatacağım. Şimdilik kalın sağlıcakla…

Tags: , , , , , , ,

Category: PHP

About the Author ()

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir